RSS Besleme

Karacabey Deltası – Longoz Ormanları

Posted on

_DSC2836

Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesi ile oluşan Susurluk ırmağı Bursa’nın Karacabey İlçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Marmara denizi Susurluk Irmağı’nın oluşturduğu Kocaçay Deltası, göl, bataklık, kumul ve longoz ile buluşur.
Susurluk Irmağı’nın Marmara Denizi’ne döküldüğü delta bölgesi Karacabeyliler tarafından ‘’Boğaz’’ veya ‘’Kocaçay Deresi’’ adıyla da anılmaktadır.
Longoz Ormanlarının en önemli özelliği deniz seviyesinin altında olması. Tıpkı Karacabey boğazında olduğu gibi diğer bir tanımı subasar ormanlar tamamen doğal bir oluşum. Kışın yağan yağış sularının arazi itibariyle deniz  seviyesinin aşağıda olması dolayısıyla denize akamadığı için göletler oluşturmaktadır. En derin yerinde bir metreye yakın su tabakasıyla kaplı bir orman nilüfer, sümbül, gül soğanı ve tavşanmemesi gibi bitkilerle süslenmiş durumdadır.

b1

_DSC2822 (4)
Karacabey Boğazında bulunan longoz ormanları nisan ve mayıs aylarında doğa severlere görsel bir ziyafet sunmaktadır.
Susurluk Irmağı’nın batısında dalyan ve poyraz doğusunda ise arap çiftliği isimli üç adet lagün gölleri yer alır. Tatlı su ve deniz balıklarının yaşayabildiği lagün gölleri yaklaşık 20 yıl öncesine kadar Meksika’dan Türkiye’ye göç eden yılan balıklarının üreme merkezi durumundaydı.

_DSC2900
Göller sazlıklar ile dişbudak, kızılağaç ve söğütlerden oluşan longoz ormanlarıyla çevrelenmiş durumda bulunup kara leylek, pasbaş pakta kırlangıç, akça cılıbıt, küçük gece balıkçılı, alaca balıkçıl, gri balıkçıl, yeşilbaş, çıkrıkcı, Macar ördeği, elmabaş pakta, ak kuyruklu kuş, sakarmeke, poyraz kuşu, sumru, küçük sumru ve pek çok ağaç türünün bulunduğu delta gölünde küçük karabatak ve ak pelikan kuşları da ev sahipliği yapar.

_DSC3283
Batı bölümündeki göllerde kısmen balıkçılık yapılırken, Arap çiftliği balık araştırmaları için ticari balıkçılığa kapatılmıştır.

_DSC2896
Karacabey, Türkiye coğrafyasında sulak alanları, ırmakları ve verimli topraklarıyla ön plana çıkarken, günümüzde bunları koruma şemsiyesi altına alacak projeler üretilmeye başlanmıştır. Longoz  ormanları ile çevresindeki lagün göllerinin sürdürülebilir turizm doğrultusunda Karacabey’in ve Ülkenin gelecek nesillerine tüm değerleri ve güzellikleriyle doğal miras olarak kalması hazırlanan projelerin asıl amacıdır. Projeler hayata geçirildiği takdirde, longoz ormanları ile söz konusu doğal zenginlik bölgesi ‘’koruma öncelikli orman’’ ve ‘’Milli Park’’ haline getirilecektir.

Yazı ve fotoğraflar: Arif MİLETLİ

b2 b3

_DSC2960

_DSC3046

_DSC3145 _DSC9714 _DSC9722 297770-1

arif miletli

Bu sayfada yer alan yazı ve fotoğraflar, kısmen veya tamamen, kaynak gösterilse bile, izin alınmadan kullanılamaz. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: