RSS Besleme

Ada Kültürü: Bozcaada

Posted on

b5Bozcaada yada eski adıyla Tenedos, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Bozcaada’nın yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevresi 38 km’dir. Bozcaada, iç kısımlarındaki ufak yükseltilerin dışında büyük düzlüklerden oluşuyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere, Gökçeada gibi yeşillikler beklemek pek mümkün değil. Genel olarak maki ve ufak çalılıklardan oluşuyor bitki örtüsü. Ama kuytu kısımlarda yer yer çamlıklara rastlanır. Bunun yanı sıra da yüzölçümünün üçte biri üzüm bağlarıyla kaplı. Şu meşhur çavuş üzümleri, işte bu bağlardan geliyor.

Adada 12 koy ve 12 burun yer alırken, etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunuyor. Bozcaada tarihine baktığınızda ise, Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adlarıyla anıldığını, stratejik konumundan dolayı da çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiş bir yerleşim yeri olduğunu görüyorsunuz. Adadaki nekrapol sahasında yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Adanın bilinen ilk sakinleri Pelasg’lar. Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar adaya hakim olmuş.

b9Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Bozcaada, Türkler için önem kazanmış ve 1455’te Osmanlı topraklarına katılmış. Bu tarihten itibaren Osmanlılar ve Venedikliler arasında Bozcaada için mücadeleler olmuş ve adanın hakimiyeti zaman zaman Venediklilere geçmiş.

Osmanlı yönetiminde geçen uzun bir dönemden sonra, Balkan Savaşları sırasında 1912’de Yunanistan tarafından işgal edilen ada, 1923 Lozan Anlaşmasıyla Gökçeada ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmış.

b2

Bozcada iklimini konuşmak gerekirse, bence sadece rüzgardan söz etmek yeterli olabilir. Zira, adanın hem yaşantısını, hem de iklimini belirleyen en önemli faktör rüzgar. Çanakkale boğazının hemen çıkışında yer almasından dolayı kuzeyden gelen rüzgarların hakimiyeti b6altında. Dolayısıyla güney kıyıları turistik açıdan ve yüzmek için daha elverişli hale geliyorlar. Tabiki zaman zaman rüzgar yön değiştirse de, genelde kuzeyden esiyor. Ayrıca bu durum sıcak yaz günlerindeki nemi ortadan kaldırıyor ve adanın o sıcak günlerde daha da çekici hale gelmesini sağlıyor. Öte yandan üzüm yetiştiriciliğine de imkan sağlıyor. İlk kez 2007 yılında ayak bastığım Bozcaada’da herşey bir yana ama, kasalarca aldığım üzümlerin tadını unutmak mümkün değil. Gerçekten üst düzey kalitede yetişen üzümlerden, “çavuş üzümü” adıyla bilineni meşhur olsa da, benim favorim siyah üzümler oldu. Bu denli üzüm bağının olduğu yerde, geçmişten beridir şarap üretimi de oldukça yaygın.

Bozcaada’ya ulaşmak için öncelikle Çanakkale Ezine yakınlarındaki Geyikli iskelesine ulaşmanız gerekiyor. Buradan kalkan feribotlar ile geçebiliyorsunuz karşıya. Yaz aylarında karşılıklı olarak bolca sefer bulmak mümkün. Geceleri ise en son sefer saatine dikkat etmek gerekiyor, zira belli bir saatten sonra sabaha kadar sefer yok. Feribot saatleri için www.gestasdenizulasim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

b8Ada içerisinde ulaşıma gelince; eğer adaya geçerken kendi aracınızı da geçirdiyseniz zaten sorun yok. Bozcaada ufak bir yer ve en uzak plaja bile araçla gitmeniz 10-15 dk yı pek geçmez. Öte yandan limana yakın bir adet ufak benzin istasyonu da mevcut. Eğer yaya olarak Bozcaada’ya ayak bastıysanız; adanın tek toplu taşıma aracı olan minibüsler, Ayazma ve Habbele plajlarına giden aynı güzergah boyunca işliyorlar. Böylece ikisinin arasında yer alan Sulubahçe koyundan da geçmiş oluyorlar.   Yoğun dönemde güney kıyılarındaki Akvaryum koyuna ve sadece günbatımı için rüzgar güllerine de minübüs seferleri yapılıyor. Sadece haziran- eylül ayları arasında çalışan minibüsler, sabahtan akşama kadar her 15 dakikada bir ada merkezinden hareket ediyor.

b3Nerede neler yiyebilirim derseniz, Bozcaada marinasında bulunan restoranlarda her gün çok çeşitli ve taze balık bulmak mümkün. Aşağı yukarı benzer kalitedeki yan yana dizilmiş restoranların hepsi de çok lezzetli tabaklarla sofranızı donatıyorlar. Özellikle cumartesi akşamları önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye derim, zira çok kalabalık oluyor. Adaya özgü bir diğer güzellik ise muhteşem reçelleri. Hem konaklanan butik otellerin kahvaltılarında hem de imalathaneleri Bozcaada’da bulununa firmaların satış yerlerindeki reçeller gerçekten nefis. ÖZellikle domates reçeli çok meşhur ve şiddetle tavsiye edilir. İçinde taze badem bulunun domates reçeli birçok yerde satılsa da benim tavsiyem Salto reçelleri.

b4

Bozcaada denilince ilk akla gelen yer olan Polente feneri ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri oluyor. Adanın her daim rüzgarlı olmasından dolayı kurulmuş olan tesis, yeşil enerji kavramını b7ülkemize ilk tanıtan yerlerden. Öte yandan gün batımında Polente feneri ile oluşturdukları muhteşem manzara da akıllara kazınıyor. Birkaç sene öncesine kadar hergün gün batımında belirli bir süre fenerin yanına kadar gidilmesine izin veriliyordu. Ancak popülerleşen adaya gelen turist sayısı arttıkça, ve deniz fenerine ulaşmak için rüzgar santrallerinin altından geçmek gerektiğinden bu uygulama ortadan kalktı. Artık daha uzak bir noktadan gün batımını izlemeye izin veriliyor.

Bozcaada çok büyük bir yer değil, belki çok uzun süre kalmak belli bir yerden sonra sıkılmanıza sebep olabilir. Ancak bir hafta sonu ziyareti için mükemmel bir yer. Gerek huzurlu ortamı, gerek kaliteli ve butik konaklama seçenekleri ve gerekse akvaryum koyu gibi muhteşem güzellikleri ile ilgi çekici bir yer. Fotoğraf tutkunları için; polente fenerini akşam saatlerinden ziyaret etmelerini öneririm. Ayrıca harika dar sokakları da fotoğraflamadan dönmeyin.

Bozcaada ile ilgili tüm sorularınız için http://www.bozcaadarehberi.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Gerçekten adaya ait en iyi site…

b1

Yazı ve fotoğraflar: Ahmet Çetintaş

Bu sayfada yer alan yazı ve fotoğraflar, kısmen veya tamamen, kaynak gösterilse bile, izin alınmadan kullanılamaz. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: