RSS Besleme

Asırlık Gelenek: Pavli’de Bir Gün

DSC_0011İster Pehlivanköy densin, isterse Pavli…. Resmi adı “Pehlivanköy Sonbahar, Hayvan ve Emtia Panayırı” olan Pavli Panayırı, yörede “Sonbahar Panayırı” , “Pomak Bayramı” gibi isimlerle de anılıyor. Her yıl Eylül ayının ikinci haftası, (geleneksel olarak ayın 18’ini de içerisine alacak şekilde) Pavli Panayırı adıyla işaretlenmiştir takvimlere. Kuşkusuz ülkemizdeki en büyük panayırlardan ve yüz seneyi aşkın bir süredir de kutlanıyor.

pavli10_fkKırklareli ilinin, kenarda kıyıda kalmış bir ilçesi görünümünde olan Pehlivanköy, dile kolay, 1910 yılından beri ev sahipliği yapıyor panayıra. Tren istasyonun hemen yanı başında, rayların kenarına kurulu olan Pavli panayırı ilk bakışta bir lunapark gibi görünse de, giyim, hayvancılık ve gıda alışverişlerinin de yapıldığı, renkli kimlikleri bir araya getiren bir organizasyon. Özellikle roman vadandaşlarımızın da büyük rağbet gösterdiği panayırda eğlence eksik olur mu…

DSC_0074Bir yanda uzun zincirlerin ucunda, salıncaklarda sallanan çocuklar, bir tarafta penaltı çekip sigara kazanmak için yarışan büyükler… Kuzu çevirenler mi arasınız, yoksa meyve-sebze satanlar mı? Giyim pazarı bin yanda kurulurken, diğer tarafta ise hayvanlarını satmak isteyenlerin telaşesi yer alıyor.

Rayların kenarına, römorklarını dizerek yatılı olarak izlemeye gelenler kadar, etraftan da bölgeye akın eden insan sayısı bir hayli fazla. Durum böyle olunca, ortam çok kalabalık hale geliyor. Hatta birçok fotoğraf grubunun da panayıra pavli11_fkilgisi ile Pavli, adeta bir fotoğrafçılar buluşmasına dönüşüyor.

Kısacası, günübirlik ziyaret ettiğimiz Pavli Panayırından geriye; romanların renkli görüntüleri, tren raylarındaki güzel kareler ve bolca kuzu kokuları kaldı.

İşte fotoğraflarımızdan bazıları…

m (8) m (7) m (6)

m (5) m (4) m (3)

m (2) m

İstasyon

İstasyon

Pehlivanköy İstasyonu

Pehlivanköy İstasyonu

Yatılı Misafirler

Yatılı Misafirler

14

13 12 11

6 5

Pavli çocukları

Pavli çocukları

10 9 8

3

Tren rayları ve ters ışık

Tren rayları ve ters ışık

Tencere Satıcıları

Tencere Satıcıları

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: